Naučné stezky v okolí

Louňovice pod Blaníkem - Velký Blaník

Koncem 19. století byla na vrcholu Velkého Blaníku zbudována dvacetimetrová otevřená věž, na jejíž pozorovací plošinu se stoupalo po žebřících. Časem však tato věž chátrala, takže dnešní podobu získala rozhledna v roce 1941, kdy Klub českých turistů vystavěl dřevěnou věž ve tvaru husitské hlásky o výšce 29 m. Součástí věže je výklenek s kamenným oltářem.

Pohled z rozhledny Vám umožní prohlídku podblanické krajiny takřka z ptačí perspektivy, uvidíte daleko za hranice Chráněné krajinné oblasti Blaník. Ze vzdálených míst je při dobré viditelnosti vidět jihočeská Kleť, rozhledna na Vysoké u Kutné Hory či televizní vysílač Cukrák na soutoku Berounky a Vltavy jižně od Prahy. Do Louňovic pod Blaníkem lze přijet autobusem od Benešova, Vlašimi, Votic či Tábora, autem po silnici od Vlašimi (silnice č. 125) nebo od Votic (silnice č. 150). Na vrchol Velkého Blaníku, kde rozhledna stojí, se můžete vydat po červené turistické značce buď od Louňovic pod Blaníkem nebo Kondrace, z nedalekého Načeradce Vás k ní přivede zelená turistická značka.

SLUŽBY A AKTIVITY
Výstup na rozhlednu, malé občerstvení a prodej tematických suvenýrů.
Návštěvní doba od dubna do září otevřeno denně kromě pondělí (není-li státním svátkem) od 10 do 17 h., od října do března je rozhledna otevřena o sobotách a nedělích a o státních svátcích
od 10 do 16 h., o vánočních svátcích (24.–26.12.) zavřeno.

Tel./fax:  317 852 658, obsluha rozhledny: 733 732 258, email: oulounovice@quick.cz

 

Louňovice pod Blaníkem - S rytířem na Blaník

Naučnou interaktivní stezku „S rytířem na Blaník“, která vede přes vrchol Velkého Blaníku s rozhlednou mezi jeho úpatími z louňovické a kondracké strany, vybudoval Český svaz ochránců přírody Vlašim v roce 2007. Na čtrnácti informačních panelech se seznámíte s přírodními i historickými aspekty bájné hory. Cestou uvidíte kopii základního kamene Národního divadla, či sochu rytíře. Stezka vede čtyři kilometry po červené turistické značce a je doplněna sedmnácti hravými zastaveními pro rodiče s dětmi – zahrajete si např. dendrofon, zasoutěžíte se zvířaty ve skoku dalekém nebo si poměříte rozpětí vlastních paží s křídly ptáků. 

Součástí naučné stezky je i geologická expozice hornin Podblanicka, kterou najdete zkraje stezky u silnice Kondrac – Načeradec. Pod širým nebem uvidíte dvě desítky rozměrných vzorků hornin, každý s popisem složení a původu. 
DOPRAVA 
Naučná stezka není okružní. Do Louňovic pod Blaníkem lze přijet autobusem od Benešova, Vlašimi, Votic či Tábora, autem po silnici od Vlašimi (silnice č. 125) nebo od Votic (silnice č. 150). Začátek stezky je Na úpatí Blaníku (možnost parkování) nebo pěšky po červené turistické značce cca 1 km z náměstí v Louňovicích. 
K parkovišti u geologické expozice se dostanete pěšky z Kondrace (po červené turistické značce cca 1 km), autem či autobusem z Vlašimi nebo Načeradce (zastávka Kondrac, Krasovice, rozc.). 
SLUŽBY A AKTIVITY 
17 hravých zastavení | 14 infopanelů | rozhledna s občerstvením 
NÁVŠTĚVNÍ DOBA 
Naučná stezka a geologická expozice přístupné celoročně. 

 

Naučná stezka Malý Blaník a Podlesí


Úvodní zastavení najdeme u parkoviště pod Velkým Blaníkem. Po pročtení informací o stezce se vydáme loukou kolem parkoviště k lesům Malého Blaníka. Stezka od vstupu do lesa stoupá až na vrchol Malého Blaníka. Stezkou lesem sejdeme k rybníku Jordán. Rybníky Jordán, Jordánek a rašelinná louka nad Jordánem tvoří dohromady přírodní rezervaci Podlesí. Rašeliná louka je přístupná po lesním okraji. Naše cesta vede dále po okraji rybníka Jordán. Po hrázi Jordánu dojdeme až k menšímu z rybníků – Jordánku. Od Jordánku vede stezka po úbočí Malého Blaníka smíšenými lesy. Posledním zastavením na stezce je vyhlídka do krajiny na okraji lesa. Poté nás stezka zavede zpět na parkoviště pod Velkým Blaníkem.Stezka je velice pěkná zvláště na jaře a na podzim, kdy vyniká pestrost přírody pod Blaníky.Naučná stezka vede přírodními rezervacemi Malý Blaník a Podlesí po loukách a lesních cestách. Není však vhodná pro kočárky a vozíky.

Základní údaje

Začíná :Louňovice pod Blaníkem; nehlídané parkoviště asi 1,5 km nad obcí (u silnice Louňovice - Načeradec)

Končí: Louňovice pod Blaníkem; nehlídané parkoviště asi 1,5 km nad obcí (u silnice Louňovice - Načeradec)

Délka: 5,5 km

 

Ratměřice

 

Pokračování naučné stezky k tématu bitvy u Jankova

Naučná stezka vznikla prodloužením stezky „Po stopách bitvy u Jankova“. Již existující trasa byla prodloužena až do obce Ratměřice – vznikl tak ucelený okruh a návštěvníci si mohou lépe vybrat trasu dle svých možností. V Ratměřicích a okolí má stezka 3 zastavení - u studánky sv. Anny, poblíž kříže pod kaštany u samoty "Habrovka" a na návsi v Ratměřicích. V obci jsou nainstalovány i dodatkové tabulky, které upozorní návštěvníky na další zajímavá místa. Stezka vás seznámí originální formou s příběhem místního sedláka Oneše a jeho nelehkým životem v době bitvy.

 
 
 

Vrchotovy Janovice, Olbramovice

Naučná stezka "Po stopách Sidonie Nádherné“

 

Stezka má sedm zastavení a propojuje Vrchotovy Janovice a nedaleké Olbramovice. Trasa stezky Vám umožňuje zvolit si vycházkový okruh přes osadu Slavkov nebo Podolí. Informační panely Vás seznámí s rodinou poslední šlechtické majitelky zámku Vrchotovy Janovice, baronkou Sidonií Nádhernou z Borutína a jejími přáteli vysokého kulturního evropského formátu, s historií zdejšího panství a přírodními zajímavostmi. Na každém panelu stezky se seznámíte s některou z osobností salónu Sidonie Nádherné, např. básníkem Rainer Marie Rilke, spisovatelem Karel Kraus, malířem Max Švabinský, vnučkami prezidenta Masaryka a dalšími. Více už Vám neprozradíme, vydejte se na procházku za poznáním, na trase se neztratíte, je značena směrovkami a doplněna lavičkami u jednotlivých zastavení.

 
 

Naučná stezka Farmy Čapí hnízdo

 

Naučná stezka je součástí Ekocentra Čapí hnízdo, které provozuje občanské sdružení Ochrava fauny ČR (více informací o Ekocentru najdete v sekci Ochrana fauny ČR). Nabízí příjemnou procházku areálem Farmy Čapí hnízdo. Na trase 1,8 km dlouhé si prohlédnete hospodářská zvířata ve venkovních výbězích, o kterých podrobněji informují jednotlivá zastavení. Další tabule jsou věnovány historii zemědělského dvora Semtín, místním čápům, ale pojednávájí i o obecných souvislostech vztahů mezi člověkem, přírodou a krajinou. V údolí potoka se naučné panely zaměřují především na volně žijící živočichy. Naučnou stezkou vás provedou pracovníci Ochrany fauny ČR.

Otevírací doba: červenec – srpen: (Út – Ne) 10 – 17 hod. 

duben – červen, září – říjen:  (Út – Ne) 9 – 16 hod. 

listopad – březen:  (So – Ne) 10 – 14 hod. 

Vstupné pro dospělého je za 100,- Kč a pro děti od 6 let za 50,- Kč.

 
 

Votice

 

Naučná stezka "Kolem Votic za poznáním"

 

Trasa naučné stezky začíná a končí na náměstí ve Voticích a je dlouhá 8 km. Vycházkový okruh má celkem devět zastavení, která vás postupně seznámí s tím, co kolem roste, běhá a létá, navštívíte poutní kapli sv. Vojtěcha, dozvíte se, proč se zdejšímu kraji říká Česká Sibiř, povíme Vám o slavných osobnostech, kterým zdejší kraj učaroval, o šibeničním vrchu i majestátním votickém javoru.

Kromě informací o zajímavých místech regionu je součástí každého panelu nějaký úkol, a to nejen pro děti. Leckterý rébus dokáže potrápit i dospělého. Všechny rébusy, které tematicky souvisí se zaměřením jednotlivých panelů, jsou sestaveny tak, aby se daly vyřešit bez jakýchkoliv pomůcek přímo na místě. Není tedy nutné se na procházku vyzbrojovat tužkou a papírem.

Kontakt

Obec Jankov
Na náměstí 14
25703 Jankov

Tel.: 317 833 209
E-mail: info@obecjankov.cz
Datová schránka: yp4a679

Úřední hodiny OÚ:
Po: 8:00 - 11:30 12:00-17:00
Út: 8:00 - 11:30
St: 8:00 - 11:30 12:00-17:00
Čt: zavřeno
Pá: zavřeno

více informací »

Úřad bez bariér

Úřad bez bariér

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky
GObec Jankov
QR kód stránek Obce Jankov
TOPlist
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace