Kaplička sv. Jana Nepomuckého

Neobvyklá výklenková rokoková kaplička se sochou sv. Jana Nepomuckého. V blízkosti budovy základní školy, v horní části náměstí v Jankově stojí zajímavá výklenková kaplička se sochou sv. Jana Nepomuckého. Na první pohled možná není výjímečná, ale jak tvrdí doc. Ing. Arch. Josef Švastal, Drsc., je prý zvláštní svou pozoruhodnou geometrií a zakódovanými symboly. Uveďme zde některé z nich.

Stavba má svými proporcemi a symboly vyjadřovat osud Jana (Johánka) z Pomuku, prohlášeného v roce 1721 za blahoslaveného Jana Nepomuckého. Na kruhové podezdívce stojí desetihranný hranol, tělo samotné kaple. Číslice 10 se vztahem k půdorysu vždy byla považována za symbol harmonie a dokonalosti. Proč? Deset bylo přece Božích přikázání. Do kaple je vložen pětiúhelníkový výklenek. Pětiúhelníkový prý proto, že když bylo 20. března 1393 tělo umučeného tehdejšího generálního vikáře Jana (Johánka) z Pomuku svrženo z Kamenného (dnes Karlova) mostu do řeky Vltavy, objevila se prý na hladině koruna složená z pěti hvězd. Pětiúhelník se prý dá vztahovat i k pěti písmenům latinského slova "tacui", což znamená "mlčel jsem". Neboť podle pověsti byl Johánek umučen a vhozen do Vltavy z toho důvodu, že odmítl vyzradit zpovědní tajemství královny Žofie. Na mučení se prý velmi vehementně podílel sám král Václav IV. To praví romantická legenda. Zmíněný pětiúhelník (5) ve vztahu k třídílnému oknu (3) výklenku prý vyjadřuje Boží trojjedinost a v kombinaci dají věk, v němž byl světec umučen (53). Svůj velký význam mělo mít i zalomení výklenkového okna. Symbolizuje meč jako„zachovalý jazyk“, který byl světcovou duchovní zbraní. Oválné niky pod stříškou kapličky mají mít také svoji symboliku. Je jich celkem sedm a jsou pravidelně rozmístěny dokola celé desetiúhelníkové stavby, bez ohledu na hrany onoho desetiúhelníku. 7 je svátostí (křest, biřmování, přijímání, zpověď, poslední pomazání, manželství a svěcení kněží). Uprostřed této řady je zpověď a právě svátost zpovědi je spojena s Janem z Pomuku.

Půvabná stavbička využitím geometrie a skrytých narážek a významů se jeví jako odraz většího barokněgotického díla na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou (arch. J. B. Santini). Více informací  o poutním kostele sv. Jana NepomuckéhoZDE.

Opravená kaplička v roce 2013

Výklenková kaplička, rejstř.č.ÚSKP 36960/2-65, k.ú. Jankov byla v roce 2013 opravena Obcí Jankov za státní finanční podpory z programu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností Votice, a to z Ministerstva kultury České republiky ve výši 60 tisíc Kč.

Opravu prováděla fi Votická stavební spol. s r.o., Husova 804 Votice, celkové náklady na opravu kapličky činily 97651,82 Kč.

 

Kontakt

Obec Jankov
Na náměstí 14
25703 Jankov

Tel.: 317 833 209
E-mail: info@obecjankov.cz
Datová schránka: yp4a679

Úřední hodiny OÚ:
Po: 8:00 - 11:30 12:00-17:00
Út: 8:00 - 11:30
St: 8:00 - 11:30 12:00-17:00
Čt: zavřeno
Pá: zavřeno

více informací »

Úřad bez bariér

Úřad bez bariér

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky
GObec Jankov
QR kód stránek Obce Jankov
TOPlist
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace